Covid-19 Gönüllü Projesi

Covid-19 salgını sürecinde sağlık çalışanlarına sunduğumuz, stres ile baş etmeye odaklı, gönüllü yürüttüğümüz destek programımıza başvurular bu dönem için sona ermiştir.

Projemiz çerçevesinde 50 gönüllü Somatik Deneyimleme Uygulayıcımız ile 500’ün üzerinde görüşme gerçekleştirerek, sağlık çalışanlarımıza destek olmaya gayret ettik.

Programın hayata geçmesini mümkün kılan tüm gönüllülerimize; koordinasyon, araştırma ve iletişim ekibimize; en çok da sürece katılan sağlık çalışanlarımıza teşekkür ederiz.

Türkiye Somatik Deneyimleme® Ekibi


Gönüllü Uygulayıcılar: Ayşin Akdağ, Aynur Kaya, Ayşegül Kalem, Ayşen Köse, Banu Vardar, Baran Ergenç, Betül Küçükardalı, Bilge Nuran Aydoğdu, Birgül Haznedaroğlu, Buğda Uluğ, Cumhur Amasyalı, Çelen Arıman, Çimen Güldöker, Defne Erdur Rabuel, Derya Eryiğit, Devrim Akkaya, Didem Çaylak, Dilsen Özden Topuz, Eda Arduman Kazmirci, Elif Taşçı, Elyan Aksoy, Esin Yardım, Esra Gökçe Martorana, Eylem Güven Bozkurt, Feride Gürsoy, Fatma Tosuntaş Karakuş, Fatma Nur Bilgin, Feza Aydınoğlu, Gizem Toska, Gülben Ersöz, Gülden Şahin, Gülsün Zeytinoğlu, Gülşah Seral, Güneş Ulus, Hacer Özbilecikli, Hülya Ayav, İlknur Ünal, İrem Serhatlı, Merve Nadide Akbaş, Neslihan Arıcı, Nesteren Akçay, Nevra Buldur, Nur Sakallı, Oğuz Mordağ, Pınar Cömertler, Rüveyda Çelenk, Saba Deniz Uzun, Serap Altekin, Sena Yüksel, Sezin Öter Sevestre, Sevde Barış Şahbudak, Şirin Atçeken, Tuba Akyüz, Ufkun Dikmen Akbulut, Ülkü Unsu, Yeliz Can, Zerrin Gündüz, Z. Hande Sart, Zeynep Tuba Akay.

Gönüllü Koordinasyon Ekibi:
Aynur Kaya, Banu Vardar, Baran Ergenç, Defne Erdur Rabuel, Didem Çaylak, İlknur İnci Ünal, Sena Yüksel, Ufkun Akbulut, Yeliz Can.

Araştırma Ekibi:
Bilge Aydoğdu, Derya Eryiğit, Didem Çaylak, İlknur Ünal, Neslihan Arıcı Özcan, Z. Hande Sart.

Proje Süpervizörü:
Didem Çaylak

Web ve Sosyal Medya Ekibi:
Burçal Kavkeralp ve Merve Dökmeci.

Covid-19 Gönüllü Projesi Hakkında

Gönüllü Somatik Deneyimleme® Uygulayıcılarımız belirsizliğin arttığı bu zorlu süreçle başa çıkarken Sağlık Çalışanlarına destek olmak için hazır. Gönüllülerimiz Sağlık Çalışanlarımızın yüklendikleri stresle baş etmelerine destek olmak üzere ücretsiz online uygulamalar sunuyor.

Somatik Deneyimleme® stresin yarattığı etkileri azaltmak üzere sinir sistemiyle çalışan psiko-biyolojik bir yaklaşımdır. Beden farkındalığımızı kullanarak sinir sistemimizi desteklemeye ve düzenlemeye yönelik uygulamalar içerir. Böylece, dayanıklılığı artan sinir sistemimizin zorlu durumlar ve yoğun duygularla baş etme kapasitesi gelişir.

Gönüllü Somatik Deneyimleme®️ uygulayıcılarıyla, Sağlık Çalışanlarına ücretsiz bireysel çalışmalar sunuyoruz.

Bireysel Çalışmalar, iki online görüşme olarak planlanmıştır. Bu çalışmadan faydalanmak isteyen sağlık çalışanlarının taleplerini oluşturmak için Bilgi Formunu doldurması yeterlidir. Talepler gönüllü uygulayıcılarımızla eşleştirilecek ve mümkün olduğunca hızlı karşılanmaya çalışılacaktır.

Uygulama etkinliğini ölçmek üzere bilimsel bir araştırma da yürütülmektedir. Araştırma kapsamında katılımcılardan uygulama öncesi ve sonrası, anonim (isimsiz) ve kısa bir form doldurarak, araştırmaya katkı sağlaması beklenmektedir.

Klinik psikolog, psikolog, psikolojik danışman, fizyoterapist, beden terapisti ve psikoterapistlerden oluşan Gönüllü Somatik Deneyimleme Uygulayıcıları ekibimiz ile Covid-19 Gönüllü projemizi yürütmekteyiz.

50 gönüllümüz ile yürüttüğümüz Gönüllü Projemizin ilk uygulama dönemi 2020 Haziran sonunda tamamlanmıştır. İhtiyaç doğrultusunda yeni uygulama dönemi belirlenecek ve web sitemizden duyurulacaktır.

“Gizlilik Politikamız gereği verdiğiniz bilgiler sadece bu proje kapsamında kullanılıp, gerekli süre saklandıktan sonra imha edilecektir. Gizliliğin sağlanması ve sürdürülmesini taahhüt eder; kişisel bilginizin 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında korunacağını ve tamamının veya herhangi bir kısmının yetkisiz kullanılmayacağını bildirmek isteriz.”

Koronavirüs Salgının Yarattığı Olumsuz Etkilerle Başa Çıkmanıza Yardımcı Olacak Somatik Deneyimleme® Uygulamaları