Somatik Deneyimleme (Somatik Experiencing®, 'SE'), stres, şok, ve travmanın fiziksel ve psikolojik etkilerine bilimsel bir açıklama getiren, Dr. Peter Levine tarafından oluşturulmuş bir yaklaşımdır. Travmaya yeni ve olumlu bir bakış açısı getirir ve bedenin kendini dengeleyen mekanizmalarına ulaşmayı hedefler. SE yaklaşımı, travma ve kronik stresin yarattığı olumsuz etkileri iyileştirmeye yönelik, kısa süreli, beden merkezli psiko biyolojik bir yaklaşımdır. SE, bedendeki duyumların farkındalığa geçirilmesi ve takibi ile oluşan tepkilerin tamamlanması, biriken hayatta kalma enerjisinin çözülmesi ve sinir sisteminin kendini dengeleme kapasitesinin yeniden kazanılması ile çalışır.

 

Somatik Deneyimleme yaklaşımı ve programları hakkında daha detaylı bilgiye Türkiye Somatik Deneyimleme www.somatikdeneyimleme.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

Bu web sitesi; SE yaklaşımını deneyimlemek isteyen kişilerin, Türkiye Somatik Deneyimleme Seminerleri'nin düzenlediği Avrupa'daki European Association for Somatic Experiencing ('EASE', Avrupa Somatik Deneyimleme Enstitüsü) ve Amerika'daki Somatic Experiencing Trauma Institute ('SETI', Somatik Deneyimleme Travma Enstitüsü) tarafından onaylı 3 yıl süren akredite eğitim programını ve gerekliliklerini tamamlamış Somatik Deneyimleme Uygulayıcıları ('SEP') ile buluşmasını kolaylaştırmak için oluşturulmuştur. SEP sertifikasını almış katılımcılarımız, uluslararası olarak da 'SEP' (Somatic Experiencing® Practitioner) olarak tanınmaktadır.

 

Uygulayıcılar ve SEP Adayları bölümlerinde yer alan kişiler; Türkiye Somatik Deneyimleme Seminerlerinin düzenlediği Uygulayıcı Programı'na katılmış olup bu sitede bilgilerinin paylaşımına izin vermiş kişilerden oluşmaktadır.

 

Uygulayıcılar kısmından, programını ve sertifikasyon sürecini tamamlamış SEP'lere ve sertifikasyon süreci devam eden uygulayıcılara ulaşabilirsiniz.

 

SEP Adayları kısmından, programa hala devam eden uygulayıcılara ulaşabilirsiniz.

 

Etik İlkeler kısmından, Avrupa'daki tüm SEP'lerın tabii oldukları etik ilkelere ulaşabilirsiniz.

 

* Bu sitedeki yazılar kesinlikle bir doktor tavsiyesi veya tıbbi bir nitelikte değildir.