Ana Sayfa

DUYURU:

Somatik Deneyimleme® Uygulayıcılarımız belirsizliğin arttığı bu zorlu süreçle başa çıkarken sizlere destek olmaya hazır. Gönüllü Uygulayıcılarımız sizlere öz-düzenlemeye yönelik online ücretsiz uygulamalar sunuyor. 

Bilgi için tıklayınız.

Somatik Deneyimleme (‘SD‘; Somatik Experiencing®, ‘SE’), stres, şok, ve travmanın fiziksel ve psikolojik etkilerine bilimsel bir açıklama getiren, Dr. Peter Levine tarafından oluşturulmuş bir yaklaşımdır. Travmaya yeni ve olumlu bir bakış açısı getirir ve bedenin kendini dengeleyen mekanizmalarına ulaşmayı hedefler. SD yaklaşımı, travma ve kronik stresin yarattığı olumsuz etkileri iyileştirmeye yönelik, kısa süreli, beden merkezli psiko biyolojik bir yaklaşımdır. SD, bedendeki duyumların farkındalığa geçirilmesi ve takibi ile oluşan tepkilerin tamamlanması, biriken hayatta kalma enerjisinin çözülmesi ve sinir sisteminin kendini dengeleme kapasitesinin yeniden kazanılması ile çalışır.

Bu web sitesi; SD yaklaşımını deneyimlemek isteyen kişilerin, Türkiye Somatik Deneyimleme Seminerleri’nin düzenlediği Avrupa’daki European Association for Somatic Experiencing (‘EASE’, Avrupa Somatik Deneyimleme Enstitüsü) ve Amerika’daki Somatic Experiencing Trauma Institute (‘SETI’, Somatik Deneyimleme Travma Enstitüsü) tarafından onaylı 3 yıl süren akredite eğitim programını ve gerekliliklerini tamamlamış Somatik Deneyimleme Uygulayıcıları (‘SDU‘) ile buluşmasını kolaylaştırmak için oluşturulmuştur. SDU sertifikasını almış katılımcılarımız, uluslararası olarak da ‘SEP‘ (Somatic Experiencing® Practitioner) olarak tanınmaktadır.

Programı tamamlayabilmek için katılımcıların 3 yıla yayılmış, 6 modüllük toplam 36 seminer gününü tamamlamış olmaları gerekmektedir. SETI ve EASE onaylı SDU (veya ‘SEP’) sertifikasını alabilmek için; bu programa ek olarak 15 bireysel seans ve 18 süpervizyon kredisini tamamlamak gerekir.

Uygulayıcılar ve seminer grubu bölümlerinde yer alan kişiler; Türkiye Somatik Deneyimleme Seminerlerinin düzenlediği Uygulayıcı Programı’na katılmış olup bu sitede bilgilerinin paylaşımına izin vermiş kişilerden oluşmaktadır.

Uygulayıcılar kısmından, programını ve sertifikasyon sürecini tamamlamış SEP’lere ve sertifikasyon süreci devam eden uygulayıcılara ulaşabilirsiniz.

Seminer Grubu kısmından, programı hala devam eden uygulayıcılara ulaşabilirsiniz.

Etik İlkeler kısmından, Avrupa’daki tüm SDU (veya SEP)’ların tabii oldukları etik ilkelere ulaşabilirsiniz.

Somatik Deneyimleme yaklaşımı ve programları hakkında daha detaylı bilgiye Türkiye Somatik Deneyimleme  (www.somatikdeneyimleme.com) sitesinden ulaşabilirsiniz.

* Bu  sitedeki yazılar kesinlikle bir doktor tavsiyesi veya tıbbi bir nitelikte değildir.

%d blogcu bunu beğendi: